W sobotę, 7 marca w Szkole Sióstr Nazaretanek rycerze Niepokalanej z SEN uczestniczyli w warsztacie z emisji głosu prowadzonym przez siostrę dr Karen Trafankowską, nazaretankę. Warsztaty zostały zorganizowane przez siostrę Bożenę Kamińską, która w SEN prowadzi grupy formacji stałej. Tego dnia wszyscy uczestnicy otrzymali „garść” praktycznych informacji dotyczących pewnego korzystania ze swojego głosu. Siostra Karen bardzo chętnie dzieliła się swoją wiedzą ale także doświadczeniem z pracy. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych, które pokazały uczestnikom jak wiele elementów naszego organizmu odpowiada za prawidłową emisję głosu. Każdy też miał okazję  przeczytać na głos fragment tekstu i posłuchać indywidulanych wskazówek dotyczących tego jak lepiej korzystać ze swojego głosu. Dowodem na to, że był to bardzo dobry i potrzebny warsztat mogą być opinie i pytanie uczestników o kolejny termin warsztatu.

Marta Kaczmarek

Fot. s. Bożena Kamińska, nazaretanka

Oto kilka wypowiedzi uczestników warsztatów:

Dziękuję za możliwość udziału w warsztatach! Siostra Karen to profesjonalistka, nie tylko w zakresie śpiewu i emisji głosu, ale także w przekazywaniu wiedzy innym. Bardzo podobało mi się wykorzystanie wyobraźni, żeby lepiej zrozumieć i doświadczyć efektów świadomego użycia przepony, wpływu postawy i rozluźnienia ciała. Bardzo wartościową uwagą siostry Karen było zdanie, że śpiewanie, czy publiczne czytanie ma być przyjemne dla ciała. Ta myśl prowadziła mnie przez całe warsztaty i rezonuje we mnie do teraz. Oczywiście te warsztat były owocne, także ze względu na obecność słuchającej wspólnoty, dlatego za wszystkich Chwała Panu!

Kinga

Dziękuję Siostro za zorganizowanie wraz z s. Karen tych warsztatów. Dla mnie był to bardzo owocny czas, co nie oznacza wcale, że łatwy. Dowiedziałam się o swoich błędach wymowy, a prawda czasem potrafi zaboleć. Na warsztatach otrzymałam od s. Karen cenne wskazówki jak poprawić  moją dykcję, co niewątpliwie będę się starała wcielić w życie:) Dzięki temu wierzę, że będę bardziej zrozumiała zarówno w pracy jak i w prywatnych rozmowach. Jeszcze raz dziękuję za tę lekcję pokory.

Iza 

Te warsztaty pokazały mi jak walczyć z tremą, ze stresem, jak pokonać własne słabości i ograniczenia, które w głowie się pojawiają… Zawsze miałam problem z przeponą, nie wiedziałam do końca jak ja rozruszać, co zrobić, by lepiej wydobywać dźwięki – bardzo cenne rady i wskazówki! No, a przy tym oczywiście fajna zabawa, rozluźnienie, śmiech, wspólne rozmowy… Tego mi było trzeba na te sobotnie popołudnie! Bardzo dobry, owocny czas! Cieszę się, że mogłam skorzystać i polecam każdemu. No i nie ukrywam, że czekam  na więcej.

Sylwia

Bardzo się cieszę, że udało mi się wziąć udział w tych warsztatach. Mimo, że nie jestem muzykalny odnalazłem się tam i wyniosłem sporą wiedzę jak radzić sobie z poprawnym mówieniem. Spotkałem się tam z rzeczami, których nie przekazano mi w szkole i były one zaskakujące i nowe dla mnie. Trudno też jest mi sobie wyobrazić lepszą prowadzącą:).

Grzegorz

Warsztaty z emisji głosu nauczyły mnie jak pracować oddechem i pozbywać się napięć, udoskonalać dykcję, aby inni mogli mnie lepiej zrozumieć. Siostra pokazała kilka cennych ćwiczeń, które sprawiają, że każdy głos może brzmieć lepiej i pełniej. Każdy głos może być swobodniejszy, bardziej nośny, dźwięczny a przez to atrakcyjniejszy. Kolejną korzyść jaką wyniosłam z warsztatów, jest to, że praca nad głosem zwiększa pewność siebie, co pomaga  w relacjach. Powodów do pracy nad głosem jest wiele. Na spotkaniu wybrzmiało, że nasz głos jest cennym darem na całe życie i warto o niego zadbać. Dziękuję za czas i cenne wskazówki.

Monika