W dniach 26-31 sierpnia 2019 roku w Ośrodku Rekolekcyjno Formacyjnym Rycerstwa Niepokalanej Niepokalanów Lasek odbywają się rekolekcje dla niepełnosprawnych. Temat tegorocznych rozważań  „Bliżej MI”. Rekolekcje prowadzi o. Piotr Maria Lenart. Niepełnosprawnym uczestnikom pomaga 16 wolontariuszy. Wśród nich jest Monika i Małgorzata – członkinie Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej.

Jak w trakcie każdych rekolekcji w Niepokalanowie Lasku, tak i w tych, w programie jest codzienna Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec. Czym się więc różnią? „Przede wszystkim tym, że uwaga nie jest skupiona na mnie, ale na podopiecznych którym przyjechałam pomóc – podkreśla Gosia. „Przyjeżdżam tutaj dla siebie” – stwierdza natomiast Monika. – „Ponieważ pomaganie moim przyjaciołom w niepełnosprawnością pozwala mi rozwijać i doceniać to, co otrzymuję od Pana Boga” – dopowiada.

Oprócz akcentów modlitewnych jest również zabawa – tzw. pogodne wieczory. „Ludzie po prostu cieszą się, że mogą tu przyjechać” – zauważa Monika. – „Tą ich radość widać na każdym kroku. Moim zdaniem to najlepszy turnus rekolekcji w Lasku”. Nie brakuje również śpiewu, którym kieruje Paulina. Dopomaga jej w tym wspomniana Gosia. Każdy z uczestników śpiewa jak potrafi i wnosi wkład w całe rekolekcje.

Codzienne konferencje głosi o. Piotr Maria Lenart z Niepokalanowa. Uczestnicy mają również spotkania w grupach. W piątek przed południem odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Podczas rekolekcji jest piękna pogoda (zapewne wymodlona przez uczestników i prowadzących rekolekcje). Skwar leje się z nieba, jednak nie to jest najważniejsze. „Jeśli czujesz, że wpadłeś w egoizm i chcesz spróbować czegoś innego, koniecznie przyjedź na kolejne rekolekcje dla niepełnosprawnych” – stwierdza Gosia. – „Gdy uświadomisz sobie, że nie jesteś pępkiem świata, to wtedy żyje się lepiej!” – podsumowuje na koniec.

o. Robert Maria Stachowiak

Fot. o. Robert M. Stachowiak